Одеський музей західного та східного мистецтва
Музей засновано в 1923 році на базі приватних колекцій, зібраних місцевим Комітетом охорони пам'яток мистецтва та старовини, а також надходжень з міського музею витончених мистецтв та кабінету історії мистецтв Новоросійського університету. У наступні роки колекція поповнювалася за рахунок надходжень із центральних музеїв: Державного Ермітажу, Київського музею західного та східного мистецтва, Державного музею образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна. Будівля музею є пам'яткою архітектури середини ХІХ ст. Це палац, збудований у 1856-1858 роках за проектом архітектора Л. Оттона. Спроектований він у дусі поширеної на той час еклектики: риси барокового характеру співіснують у ньому з елементами стилів ампір і рококо. Найцікавіша в архітектурному відношенні частина будови — вестибюль з парадними сходами, висіченими з карарського мармуру. Її конструкція дуже оригінальна: вона зведена без несучих балок і разом із майданчиками утворює ефектну висячу споруду. Інтер'єри палацу відрізняються багатим ліпним декором, різьбленням, що прикрашає двері, фурнітурою з бронзи. У двадцяти трьох залах першого та другого поверхів розміщено експозицію трьох відділів: античного, західноєвропейського та східного.
Одеський музей західного та східного мистецтва – один із трьох музеїв нашої країни, чиї колекції представляють винятково мистецтво зарубіжної Європи та країн Сходу. Окрім Одеси, такі музеї мають лише Київ та Львів. Але унікальність нашого музею не вичерпується. У його колекції зберігається низка творів, які зробили його відомим далеко за межами України. Насамперед два полотна великого голландця Франса Хальса "Святий Лука" та "Святий Матвій", унікальні гравюри на дереві знаменитого японського майстра Кацусікі Хокусая із серії "Книга про птахів". Усі вони, а також сотні інших експонатів, глядачі можуть побачити у трьох відділах музею. Вони займають обидва поверхи будівлі.
На першому поверсі розташований відділ античних зліпків, традиційний для всіх європейських художніх музеїв, бо він символізує роль античної спадщини для всієї європейської художньої культури. Поруч знаходиться відділ мистецтва народів Сходу. Порівняно невеликий, який займає всього три невеликі зали, він завжди привертає найживішу увагу відвідувачів. Три його зали – це різні регіони нескінченно різноманітного Сходу. Мистецтво Ірану (стародавня Персія) – Близький Схід, мистецтво Індії, Монголії та Тибету представляє Центральну та Південно-Східну Азію, а третя зала вводить вас у світ культури Японії та Китаю.
Зали другого поверху віддані експозиції європейського мистецтва: живопису, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва. Саме тут чекає відвідувачів зустріч зі "Святим Лукою" та "Святим Матвієм" великого голландця Франса Хальса, з "Мадонною на троні" флорентійського живописця ХVI століття Франческо Граначчі, з чарівним "Амуром, що загрожує" Е.М.Фальконе та іншими творами, які музей з повним правом вважає своїми шедеврами.
В Одеському музеї західного та східного мистецтва відкрилася виставка "Побачення зі старими майстрами".
Експозицію склали твори західноєвропейських художників XVI - XIX ст. із музейної колекції. Протягом останніх трьох з половиною років через тривалий ремонт постійної експозиції мистецтва Західної Європи та країн Сходу були відсутні. Усі твори зберігалися у фондах, а музейних залах проходили лише тимчасові виставки. За рішенням дирекції та колективу науковців було вирішено організувати виставку, коротаючи, нагадає одеситам їхні улюблені картини та дасть можливість познайомитися з ними гостей нашого міста. На виставці в Одесі представлені провідні художні школи Західної Європи XVI – XIX ст.: італійська, французька, голландська, фламандська, німецька, іспанська. 38 картин відомих майстрів доповнюють твори декоративно-прикладного мистецтва: порцеляна, скло, бронза, італійська майоліка. На виставці експонуються також англійські гравюри, які нещодавно відреставровані у науково-дослідних майстернях Києва та Одеси.
Віртуальний тур по музею
Графік роботи: Музей працює щодня з 10.00 до 17.00 (каса до 16.30 взимку),
з 10.30 до 18.00 (каса до 17.30 влітку).
Вихідний день – Середа.
Адреса: 65026, Україна, м. Одеса, вул. Італійська, 9
Тел: +38 (048) 724 6747
Довідки, замовлення екскурсій та лекцій за телефонами: 724-67-46, 724-66-46, 722-48-15