Джарилгач – безлюдний острів?
Острів Джарилгач – відпочинок, екскурсії, житло
"У північних берегів Криму є своє Саргасове море.
Називається воно Джарилгацька затока.
Там зарості водоростей восени піднімаються з дна величезними полями"
Костянтин Паустовський. "Чорне море"
Джарилгач (рос. Джарылгач) – острів, розташований у Каркинитській затоці Чорного моря.
Костянтин Паустовський мав рацію – плантації морських водоростей заполонили Джарилгацьку затоку. Досить мілка, вона влітку добре прогрівається, температура води піднімається до 30 градусів. У поєднанні з рясним сонячним світлом це стимулює бурхливий ріст

водоростей. Морська трава зостера утворює на дні затоки величезні підводні луки.
У цьому є свої переваги. Численні морські мешканці знаходять тут їжу та прихисток, а для людей цінність представляє йод, який виділяють водорості та який особливо необхідний дитячому організму. Близький курорт Скадовськ давно здобув славу дитячого курорту завдяки мілкому морю та воді з підвищеним вмістом йоду.
Сам курорт не має виходу у відкрите море, але охочі поплавати «по-справжньому» можуть дістатися на катерах до пляжів Джарилгача.
Відпочинок на острові Джарилгач
У спекотні літні дні острів Джарилгач наповнюється відпочивальниками, які прагнуть вирватися на дику природу. Дикої природи, звісно, вже немає через наплив людей. Якщо ще десять років тому за цілий день на місцевих пляжах можна було зустріти не більше 20 осіб, то останніми роками кількість охочих відвідати найбільший острів України та Чорного моря значно зросла. Проте навіть зараз велика протяжність пляжів створює відчуття перебування на безлюдному острові.
Острів Джарилгач на південному сході прилягає до селища Лазурне та простягається вздовж узбережжя аж до Скадовська. Найбільший у Південно-Східній Європі, він є другим за довжиною після Тендрівської коси. Потрапити на острів можна вбрід через неглибоку, але непередбачувану протоку біля селища Лазурне (наслідки таких екстремальних переходів щороку публікуються у ЗМІ в розділі «Трагедії») або на катерах, що курсують із курортів Скадовськ, Лазурне, Приморське (Большевик), Залізний Порт. Нещасні випадки у протоці пов'язані зі зміною течії води та непередбачуваними припливами. Раптове підняття рівня води у поєднанні з в'язким піском під ногами – і мілка протока стає смертельною пасткою для необережних відпочивальників.
Неприємним сюрпризом також може бути наявність медуз у воді, але це характерно майже для всіх курортів
Херсонської області.
Марево Ейфелевої вежі серед піщаних дюн
Античні історики часів Геродота описували острів і Тендрівську косу як єдине ціле. За давньою легендою, греки називали її Ахіллів біг. У давнину острів був вкритий лісами. Очевидно, що вони росли тут ще у середні віки, адже переклад з тюркської – "обпалені дерева" – це підтверджує.
На протилежному боці острова погляду мандрівника відкриється марево Ейфелевої вежі. Побудований у 1902 році, маяк справді трохи нагадує її за формою. Це не дивно, враховуючи, що його зводив один з учнів Ейфеля, використовуючи матеріали, привезені з Франції.
На острові є кілька джерел питної води: на пристані з боку затоки, біля маяка та поруч із будинком лісника.
Пам'ятки
- Кінбурнська коса;
- Тендрівська коса;
- Маяк на острові;
- Ботанічний заказник на острові.
Координати та адреса
Херсонська область
Скадовський район
Острів Джарилгач
46° 1′ 35″ N, 32° 56′ 35″ E
Як дістатися
До Скадовська або Лазурного власним авто чи автобусом, далі катером на острів.
Подорожні нотатки
Чомусь у нас прийнято асоціювати відпочинок на морі з палючим сонцем, переповненим пляжем, "ресторанами" та гучними дискотеками. Але є місце, де відчуття влади моря над людиною проявляється особливо гостро, де кафе й ресторани ще довго будуть зайвими на цьому обпаленому сонцем клаптику суші.
Це місце – Джарилгач.
Інформація вказана станом на 2021 рік!
