Замки та фортеці України. Визначні пам'ятки України
Фортеці в Україні. Замки України. Від Карпат до Криму. Що можна побачити в Україні?
Фортеці та замки України. Історія, короткий огляд
Україна, внаслідок свого географічного розташування, була завжди місцем збройних конфліктів, навал і воєн. Вона служила своєрідним мостом між Заходом та Сходом. Українські річки ще в Київській Русі були своєрідними артеріями для торгівлі, пересування військ та міграції народів із Півночі на Південь. На берегах рік часто споруджувалися потужні оборонні споруди для перешкоджання пересуванню ворогів та контролю торгових шляхів.
Замки та фортеці України займали особливе місце у житті міст та поселень. У давнину всі фортеці, замки і навіть храми в Україні будувалися з оборонною метою. Вони першими зустрічали ворогів і останніми здавалися йому.
Фортеці та замки в Україні ставали надією та опорою для мешканців населених пунктів. Фортеці в Україні були центром усього життя у селищі чи місті. Від рівня організації оборони замку чи фортеці, згуртованості населення залежала доля всіх мешканців.
Україна була і залишається досі своєрідним щитом чи буферною зоною для Європи. На її території перетиналися різноманітні цивілізації, часто зовсім протилежні релігійному ладу та культурі. Вічно хтось намагався поневолити волелюбний народ і відщипнути шматок багатої землі. Постійне прагнення свободи та часті жорстокі війни змушували український народ боротися за свою територію, будувати численні замки та фортеці в Україні. Вже одне те, що після нищівних набігів і нескінченних воєн наш народ зберіг свою культуру, залишився на своїй території говорить про велику, життєстійку і незламну націю.
У п'ятнадцятому-сімнадцятому столітті на Європу повіяло жахом. Цей жах походив від кримських татар та Туреччини. На своєму шляху вони знищували все. Землі Поділля знаходилися якраз на кордоні, так званого, Дикого поля і прийняли на себе весь удар ворожого навали. Саме тут, на землях Поділля, активно починається зведення фортець і оборонних споруд. Замки України та навіть церкви в Україні на той час усі будувалися з урахуванням вимог оборони. Фортеці та замки в Україні починали будувати ще за часів Київської Русі. Але крім нашого народу по всій території свій внесок у зведення фортець в Україні вносили й інші народи. В Україні багато оборонних споруд, збудованих римлянами, візантійцями, турками, поляками, литовцями.
Замки у Західній Україні, фортеці у Криму та у Волині, оборонні споруди на Поділлі досі вселяють повагу до мистецтва стародавніх майстрів. Замки та фортеці в Україні щорічно стають місцем паломництва для багатьох туристів, небайдужих до історії України. На жаль, незнання історії України, точніше свідоме її замовчування та перекручування протягом багатьох десятиліть, применшення її значущості в історії розвитку Європи принесло свої гіркі плоди. Але ж Україна – одна з найдавніших країн у світі. Вона має давні християнські традиції, а український народ є одним із найбільш моральних та культурних народів у світі. Проте пам'ятки України, замки та фортеці в Україні для багатьох наших співгромадян залишаються невідомими. Багатьох приваблюють замки Європи, але нам самим є чому пишатися. Ми маємо свою історію. Замки України, розкидані по всій країні, від Криму до Карпат та Закарпаття. На жаль, багатьом нам протягом усього життя далеко не завжди вдається відвідати навіть деяку частину з них.
Замки та фортеці України, їх історія та призначення сильно відрізняються один від одного.
Неповторні за красою замки Західної України, Тернополя, Хмельницької області, що височіють серед буйства зелені та життя, потужні оборонні фортеці в Криму та давня фортеця у Білгород-Дністровському – вони вселяли трепіт і повагу у ворогів.
Замки Тернопільської області, напівзруйновані, але гордо піднесені над лісовими пагорбами Збруча – вони пережили своїх ворогів, але не пережили байдужість і людську жадібність.
Замки в Україні були резиденцією для знаті. Добре захищені, вони збирали у своїх келіях справжні скарби з творів мистецтва.
Та й самі фортеці в Україні поступово перетворювалися і поєднували в собі дедалі вишуканіші архітектурні стилі. Багато хто з них є справжніми пам'ятками архітектурної архітектури в Україні. «Галицьким Версалем» називають замок у Підгірцях за найбагатшу колекцію стародавніх меблів, дорогоцінного посуду, гобеленів, полотен та скульптур...
Місто – фортеця Кам'янець-Подільський – унікальна фортеця на берегах бездонного каньйону. За однією з версій – фортеця у Кам'янці-Подільському бере свій початок з часів римлян. Фортеця в Хотині і фортеця в Кам'янці-Подільському розміщувалися по різні боки Дністра і контролювали всі шляхи через Дністер. Тут проходила межа і на ній височіли дві потужні, що протистоять одна одній фортеці. Кам'янець-Подільська фортеця та фортеця у Хотині…
Замки та фортеці України – це наша культурна скарбниця, наша пам'ять та історія. Історія становлення держави, кривава історія нашої незалежності та свободи. Середньовічні замки України – це справжній витвір мистецтва, історичний раритет, що не старіє з часом. Фортеці та замки України – понад 300 пам'яток архітектури, розкиданих по всій території країни, зберігають у собі відгомони стародавніх битв, вогнище спалених замків і храмів, вигуки переможців та річки крові переможених.
Використані фото: Василя Рожка, Миколи Іващенка, Дениса Пікасова
Використана інформація з сайту: 7 Чудес України
2010. Замки та фортеці України. Від Карпат до Криму. Визначні пам'ятки України